ECQ-B1H683JF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 4.472
Datasheet
0.068 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
ECQ-B1H683JF
DigiKey Part Number
P4591-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-B1H683JF
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-B1H683JF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.315" L x 0.169" W (8.00mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V