ECQ-B1H563JF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 623
Datasheet
0.056 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
ECQ-B1H563JF
DigiKey Part Number
P4590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-B1H563JF
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-B1H563JF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.315" L x 0.169" W (8.00mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V