ECO-S2DP391BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 30
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Similar
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 205
Parametric Equivalent
390 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 468mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ECO-S2DP391BA
DigiKey Part Number
P6118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S2DP391BA
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECO-S2DP391BA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.68 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.352 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
468mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C