ECO-S1EP223DA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 375
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4.894
Similar
Similar
TDK
In Stock: 88
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 29mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ECO-S1EP223DA
DigiKey Part Number
P6895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S1EP223DA
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECO-S1EP223DA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7.015 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C