ECO-S1CA472BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 620
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 227
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 123mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
ECO-S1CA472BA
DigiKey Part Number
P7462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S1CA472BA
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECO-S1CA472BA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.52 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.748 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
123mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C