ECJ-GVB0J106M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 15.683
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.186
Datasheet
KEMET
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Upgrade
Upgrade
Knowles Novacap
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Panasonic MLCC Alternative Solutions | Digi-Key Daily
ECJ-GVB0J106M
DigiKey Part Number
PCC2405TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECJ-GVB0J106M
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECJ-GVB0J106M Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)