ECJ-0EC1H020C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 48.305
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 16.374
Datasheet
YAGEO
Upgrade
KEMET
Upgrade
TDK
YAGEO
Similar
Taiyo Yuden
2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0K 0402 (1005 Metric)
Panasonic MLCC Alternative Solutions | Digi-Key Daily
ECJ-0EC1H020C
DigiKey Part Number
PCC020CQTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECJ-0EC1H020C
Description
CAP CER 2PF 50V C0K 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECJ-0EC1H020C Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)