ECH-U1H183GX5
DigiKey Part Number
PCF1311TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1311CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1311DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1H183GX5
Description
CAP FILM 0.018UF 2% 50VDC 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1H183GX5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)
Tolerance
±2%
Voltage Rating - AC
30V
Voltage Rating - DC
50V