ECH-A25205JX
DigiKey Part Number
P10950-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-A25205JX
Description
CAP FILM 2UF 5% 250VAC RADIAL
Customer Reference
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECH-A25205JX Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
Motor Run
Series
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Capacitance
2µF
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial
Voltage Rating - AC
250V