ECE-T2VP102FA
DigiKey Part Number
P10057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-T2VP102FA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 249mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-T2VP102FA Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.32 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
249mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C