ECE-A1CKA100B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.641
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 6.883
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 24
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
ECE-A1CKA100B
DigiKey Part Number
10-ECE-A1CKA100BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1CKA100B
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A1CKA100B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
47.6 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C