ECD-GZE2R0B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.475
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 229.768
Datasheet
Johanson Technology Inc.
Upgrade
Murata Electronics
2 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Panasonic MLCC Alternative Solutions | Digi-Key Daily
ECD-GZE2R0B
DigiKey Part Number
PCC2353TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECD-GZE2R0B
Description
CAP CER 2PF 25V C0G/NP0 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECD-GZE2R0B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)