ECA-2VHG330
DigiKey Part Number
10-ECA-2VHG330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2VHG330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2VHG330 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
292.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C