ECA-1HHGR22
DigiKey Part Number
P5560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HHGR22
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1HHGR22 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.6 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C