ECA-1CM682 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 65
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 387
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 366
Chemi-Con
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 140
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECA-1CM682
ECA-1CM682
DigiKey Part Number
P5146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CM682
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-1CM682 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.72 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C