ECA-1CM100I
DigiKey Part Number
P19513CT-ND - Cut Tape (CT)
P19513TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CM100I
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1CM100I Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
51 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C