ECA-1CHG471B
DigiKey Part Number
10-ECA-1CHG471BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1CHG471BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CHG471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1CHG471B Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
418.5 mA @ 1 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C