ECA-1CHG103
DigiKey Part Number
P5538-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CHG103
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1CHG103 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.06 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.369 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C