ARS15A24
DigiKey Part Number
255-2710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARS15A24
Description
RELAY RF SPDT 500MA 24V
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Frequency (RF) Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ARS15A24 Models
Category
Must Operate Voltage
18 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
10 ms
Series
Release Time
10 ms
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Coil Type
Latching, Single Coil
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Current
8.3 mA
Contact Material
Gold Plating
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
200mW
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance
2.88 kOhms
Contact Rating (Current)
500 mA
Base Product Number
Switching Voltage
30VDC - Max