AN77L10M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 12.909
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 3-HSIP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AN77L10M
DigiKey Part Number
AN77L10M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AN77L10M
Description
IC REG LINEAR 10V 100MA 3-HSIP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Bulk
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
20.9V
Supplier Device Package
3-HSIP
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V