Image for AKT82122001 is not available
AKT82122001
DigiKey Part Number
AKT82122001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKT82122001
Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T) 24VAC/DC Panel Mount
Category
Display Type
LED - Dual Color Characters
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Display Characters - Height
0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Series
Voltage - Supply
24VAC/DC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Panel Mount
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type
Relay, Voltage (External SSR)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C