Image for AKT4B1132002 is not available
AKT4B1132002
DigiKey Part Number
AKT4B1132002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKT4B1132002
Description
CONTROL TEMP/PROC 100-240V PANEL
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T) 100 ~ 240VAC Panel Mount
Category
Display Type
LED - Dual Color Characters
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Display Characters - Height
0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Series
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Panel Mount
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type
Analog, Relay (2)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C