6SVP820M
DigiKey Part Number
P16604TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16604CT-ND - Cut Tape (CT)
P16604DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6SVP820M
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6SVP820M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
272 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
5.44 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
820 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C