4TCF470ML
DigiKey Part Number
P123556TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123556CT-ND - Cut Tape (CT)
P123556DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4TCF470ML
Description
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 2917 (7343 Metric) 10mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
4TCF470ML Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 100kHz