20SVPF120M
DigiKey Part Number
P16498TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16498CT-ND - Cut Tape (CT)
P16498DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVPF120M
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20SVPF120M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C