MAZ33600ML is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2.880
Datasheet
Zener Diode 36 V 200 mW ±6% Surface Mount Mini3-G1
MAZ33600ML
DigiKey Part Number
MAZ33600MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAZ33600ML
Description
DIODE ZENER 36V 200MW MINI3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
Mini3-G1
Power - Max
200 mW