JS251106-BA
DigiKey Part Number
P9411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JS251106-BA
Description
CAP FILM 10UF 10% 250VAC CHAS MT
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.957" L x 0.945" W (49.70mm x 24.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Capacitance
10µF
Mounting Type
Chassis Mount
Tolerance
±10%
Package / Case
Rectangular Box
Voltage Rating - AC
250V