ERZ-VA9D180 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
18 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VA9D180
DigiKey Part Number
10-ERZ-VA9D180TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VA9D180
Description
VARISTOR 18V 1KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
20 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
2.6J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
16000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
16 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V