ERZ-VA5D820 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
82 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
ERZ-VA5D820
DigiKey Part Number
10-ERZ-VA5D820TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VA5D820
Description
VARISTOR 82V 800A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
3.5J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V