ERZ-E14A271S1
DigiKey Part Number
P124361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A271S1
Description
VARISTOR 270V 7.5KA DISC 14MM
Detailed Description
270 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
303 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
247 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V