ERZ-E11A391 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 387
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 5.487
Similar
Bourns Inc.
390 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
ERZ-E11A391
DigiKey Part Number
P16687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A391
Description
VARISTOR 390V 6KA DISC 13MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
140J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V