ERZ-C20EK361 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for ERZ-C20EK361 is not available
ERZ-C20EK361
DigiKey Part Number
10-ERZ-C20EK361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-C20EK361
Description
VARISTOR 360V 8KA MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 8 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Module
Category
Current - Surge
8 kA
Manufacturer
Panasonic Industry
Energy
120J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1300 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
230 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Chassis Mount
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Module
Varistor Voltage (Typ)
360 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
396 V