ERX-3SJR47V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Image for ERX-3SJR47V is not available
ERX-3SJR47V
DigiKey Part Number
10-ERX-3SJR47V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERX-3SJR47V
Description
RES 0.47 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)