ERJ-XGNF1583Y
DigiKey Part Number
ERJ-XGNF1583Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-XGNF1583Y
Description
RES 158K OHM 1% 1/32W 01005
Detailed Description
158 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-XGNF1583Y Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)