ERJ-XGEJ680Y is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 14.838
Datasheet
68 Ohms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
ERJ-XGEJ680Y
DigiKey Part Number
P68ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-XGEJ680Y
Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/32W 01005
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-XGEJ680Y Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)