ERJ-UP8J562V
DigiKey Part Number
10-ERJ-UP8J562VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-UP8J562VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-UP8J562VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-UP8J562V
Description
RES 5.6K OHM 5% 2/3W 1206
Detailed Description
5.6 kOhms ±5% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-UP8J562V Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)