ERJ-UP8F8873V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
887 kOhms ±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
ERJ-UP8F8873V
DigiKey Part Number
ERJ-UP8F8873V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-UP8F8873V
Description
RES 887K OHM 1% 2/3W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-UP8F8873V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)