ERJ-U02J221X
DigiKey Part Number
10-ERJ-U02J221XTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-U02J221XCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-U02J221XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-U02J221X
Description
RES 220 OHM 5% 1/10W 0402
Detailed Description
220 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-U02J221X Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)