ERJ-P08D27R4V
DigiKey Part Number
ERJ-P08D27R4V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P08D27R4V
Description
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 2/3W 1206
Detailed Description
27.4 Ohms ±0.5% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-P08D27R4V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)