ERJ-P03D2743V
DigiKey Part Number
ERJ-P03D2743V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P03D2743V
Description
RES SMD 274 KOHM 0.5% 1/5W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274 kOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-P03D2743V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)