Image for ERJ-L1WUJ89MU is not available
ERJ-L1WUJ89MU
DigiKey Part Number
ERJ-L1WUJ89MU-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-L1WUJ89MU
Description
RES 0.089 OHM 5% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
89 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-L1WUJ89MU Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)