ERJ-L08UJ96MV is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
96 mOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
ERJ-L08UJ96MV
DigiKey Part Number
ERJ-L08UJ96MV-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-L08UJ96MV
Description
RES 0.096 OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-L08UJ96MV Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)