ERJ-L06UJ89MV is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
89 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
ERJ-L06UJ89MV
DigiKey Part Number
ERJ-L06UJ89MV-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-L06UJ89MV
Description
RES 0.089 OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-L06UJ89MV Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)