ERJ-D1CJR056U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for ERJ-D1CJR056U is not available
ERJ-D1CJR056U
DigiKey Part Number
ERJ-D1CJR056U-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-D1CJR056U
Description
RES 0.056 OHM 2W 2010 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 mOhms ±5% 2W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-D1CJR056U Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)