ERJ-B2CJR068V
DigiKey Part Number
ERJ-B2CJR068V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-B2CJR068V
Description
RES 0.068 OHM 1W 1206 WIDE
Detailed Description
68 mOhms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-B2CJR068V Models
Temperature Coefficient
0/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)