ERJ-6ENF1624V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 2.647
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
1.62 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
ERJ-6ENF1624V
DigiKey Part Number
ERJ-6ENF1624V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-6ENF1624V
Description
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-6ENF1624V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)