ERJ-3BQFR68V
DigiKey Part Number
P17246TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17246CT-ND - Cut Tape (CT)
P17246DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3BQFR68V
Description
RES 0.68 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-3BQFR68V Models
Temperature Coefficient
0/ +300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)