ERJ-2BQJR24X
DigiKey Part Number
P17345TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17345CT-ND - Cut Tape (CT)
P17345DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-2BQJR24X
Description
RES 0.24 OHM 5% 1/6W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 mOhms ±5% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-2BQJR24X Models
Temperature Coefficient
0/ +250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)