ERJ-1TRQJ1R1U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 1.903
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
1.1 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
ERJ-1TRQJ1R1U
DigiKey Part Number
ERJ-1TRQJ1R1U-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1TRQJ1R1U
Description
RES 1.1 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-1TRQJ1R1U Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)