ERJ-1RHD7502C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1RHD7502CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1RHD7502C
Description
RES 75K OHM 0.5% 1/2W 0201
Detailed Description
75 kOhms ±0.5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-1RHD7502C Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)